ČVUT opět přiveze na letošní festival Rock for People svůj Technostan

Praha, 30. června 2011 – České vysoké učení technické v Praze bude opět prezentovat na největším českém hudebním festivalu Rock for People svojí expozici s názvem Technostan.

ČVUT se i v letošním roce spojilo s organizátory festivalu Rock for People a připravilo pro všechny návštěvníky festivalu Technostan, který univerzita úspěšně představila v roce 2010. V Technostanu nečeká na návštěvníky produkce techno hudby, jak by mohl název napovídat, ale bude zde připravena celá řada nejnovějších technologií a zajímavých exponátů z různých fakult ČVUT.

Zájemci budou mít možnost prohlédnout si a vyzkoušet unikátní mlžnou komoru, což jedno z mála zařízení na světě, které zachycuje, lidskýma očima neviditelné, záření z vesmíru. Interaktivní model uhelné elektrárny o rozměrech 1,2 x 1,2 metrů zase provede všechny procesem výroby energie. Ani letos nebudou chybět technologie a exponáty zaměřené na lidské tělo – na umělém pacientovi si mohou zájemci vyzkoušet, jak složité je zachránit někomu život v případě srdečního selhání. Plantograf je měřící systém, který zjišťuje rozložení tlaku v nohou – každý otestovaný tak dostane svůj vlastní graf s diagnózou. Připravena bude i 3D plošina sloužící k rehabilitaci pacientů s poruchami rovnováhy.

Pro velký úspěch bude i letos v Technostanu připraven detektor lži, který v loňském roce vyvolal u některých párů nemalé emoce! Nově bude letos v Technostanu umístěn automobilový trenažer s projekční obrazovkou, který simuluje různé procesy během jízdy, měří nervové reakce řidiče. Rovněž měří míru alkoholu v krvi a nasimuluje, jak nebezpečně je ovlivněna pozornost řidiče při jízdě. Nebude chybět ani velké kolejiště s vláčky, pro děti je opět připraven dětský koutek, kde bude umístěn tentokrát interaktivní smart table s obrazovkou, na kterém mohou děti hrát různé hry.

Technostan je, stejně jako celý festival Rock For People, zaměřen na ekologii, a proto nebude pro návštěvníky chybět ani ukázka elektrokola a elektroskútru. Dalším velkým tahákem pro všechny návštěvníky bude určitě přítomnost dvou profesionálních maskérů - biomediků, kteří jsou schopní zájemcům namaskovat jakékoliv zranění – od otevřené končetiny po střep v čele. V Technostanu bude umístěna tiskárna na fotografie, každý namaskovaný návštěvník se bude moci vyfotit na památku, ale v každém případě bude jeho podobenka vystavena na nástěnce. Na konci festivalu dostane nejvíce oblíbené „krvavé monstrum“ překvapení od pořadatelů Technostanu.

Atraktivním ozvláštněním Technostanu bude i výstava 9 nejlepších designových prototypů výrobků denní spotřeby, které vytvořili posluchači ČVUT. Můžete si prohlédnout designová světla do vašeho bytu, sofistikovaný nábytek, malý foliový skleník, stolky a křesla z recyklovaného papíru nebo modely nezvyklého zahradního náčiní.

I tentokrát nebude chybět v Technostanu příjemné chill outové posezení s živými DJ vystoupeními.

Partnery, kteří pomohli sestavit celou expozici Technostanu ČVUT, jsou AV MEDIA, a.s., Skupina ČEZ, Radio Wave a TILI Czech Republic. ČVUT děkuje všem těmto partnerům za pomoc a spolupráci.

Kontakt pro média:
Alexandra Hroncová, Rektorát ČVUT
e-mail: hroncova@vc.cvut.cz

České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií) a studuje na něm přes 20 000 studentů. Pro akademický rok 2009/10 nabízí ČVUT svým studentům 85 studijních programů a v rámci nich 323 studijních oborů. ČVUT vychovává moderní odborníky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu.

ČVUT se v tomto roce umístilo mezi 400 nejlepšími univerzitami světa, které vyhodnocovaly britské The Times. Mezi světovými technickými univerzitami obsadilo 171. místo.