Encyklopedie zdravotnického humoru

Datum akce
Místo akce
Kladno

Na podzim vyšla nová kniha Pavla Kasala a Štěpána Svačiny, Encyklopedie zdravotnického humoru, která se během měsíce stala bestsellerem. 
Doc. MUDr. Pavel Kasal, CSc., je pedagogem na katedře biomedicínské informatiky FBMI a z rozhovoru do médií o specifikách zdravotnického humoru říká: 
„Typická je zde konfrontace pacienta s autoritou lékaře, stejně tak jako třeba u vtipů ze školy s autoritou  učitele. K nejběžnějším pointám patří nedorozumění, kdy pacient v nezvyklé situaci nepochopí dotaz nebo návod, co by měl při vyšetření dělat. Zejména u nepříjemných zákroků však může pacient zkoušet pana doktora nebo sestřičku obelstít stejně jako Pepíček paní učitelku. Pokud ale zdravotníci chytráctví pacienta včas prohlédnou, komentují to pak naopak s ironickým humorem. Některé skutečné historky konečně mohou působit až nesmyslně a být považovány jen za anekdotu z oblasti absurdního humoru. Ale jak známo, život sám připravuje mnoho situací, které by ani nikdo nevymyslel. V rámci jednotlivých lékařských oborů má pak  řada z nich specifický typ zápletky. U stomatologie je to obava z bolestivosti zákroku, pro patologii je typický černý humor, pro pediatrii roztomilé dětské repliky atd. Jako zajímavé figurky mohou být popisováni i jednotliví odborníci – svérázní psychiatři, otolaryngologové s kulatým zrcátkem a dírkou uprostřed nebo hrátky neurologů s jejich pověstným kladívkem.“
 

Back to Top