Přehled vybraných aktuálních výzev (ke dni 6. 9. 2022)

MŠMT – Operační program Jan Amos Komenský (OP JAK)

Rozvoj infrastrukturního zázemí doktorských studijních programů

předpokládaný termín vyhlášení: 11/2022

předpokládaný termín ukončení příjmu žádostí: 03/2023

druh výzvy: průběžná 

alokace na výzvu: 3 mld. Kč

cílová skupina: pracovníci výzkumných organizací, studenti VŠ

Podporované aktivity: 

  • Zajištění vybavení pro potřeby doktorských studijních programů
  • Rozvoj infrastrukturního zázemí doktorských studijních programů (stavební úpravy)

více informací viz aktualizovaný harmonogram výzev na: Harmonogram_vyzev_OP-JAK_2022_PKP_220614_verze-2.pdf (opjak.cz)

MSCA Fellowships CZ (dále jen „MSCA-F“) – koordinuje RČVUT, případný zájem směřujte na projektové oddělení FBMI

Cílem je podpora projektů Marie Skłodowska-Curie Actions typu „fellowships“, které v hodnocení programů Horizont 2020 či Horizont Evropa dosáhly hodnocení alespoň 70 % celkového počtu bodů, ale z důvodu nedostatku finančních prostředků nemohly být v příslušné výzvě financovány.

  • průběžná výzva, až 5 běhů příjmu žádostí, první běh s uzávěrkou 30. 11. 2022
  • v každém běhu může být podpořena pouze jedna žádost o podporu za jednoho žadatele (jedno IČ)
  • alokace výzvy 750 mil. Kč
  • minimální ani maximální výše rozpočtu projektu není stanovena (resp. maximální výše do alokace výzvy)
  • délka projektu minimálně 12 měsíců, maximálně 66 měsíců
  • ukončení projektu nejpozději k 31. 12. 2028

Podporované aktivity výzvy MSCA-F-CZ:

Aktivita č. 1: Podpora „no money“ projektů MSCA – příjezdy do ČR

V aktivitě č. 1 je možné podpořit mobility typu MSCA Postdoctoral Fellowships (příjezdy do ČR), které byly v programu HE hodnoceny kladně (tj. získaly hodnocení alespoň 70 % celkového počtu bodů), ale nemohly být z programu HE financovány.

Žadatel je dále oprávněn předložit k podpoře také mobility typu MSCA Individual Fellowships – European (příjezdy do ČR), které byly ve výzvě programu H2020 (H2020-MSCA-IF-2020), hodnoceny kladně (tj. získaly hodnocení alespoň 70 % celkového počtu bodů), ale nemohly být z programu H2020 financovány.

Délka mobility mezi 12 až 24 měsíci.

Aktivita č. 2: Podpora „no money“ projektů MSCA – výjezdy z ČR

V aktivitě č. 2 je možné podpořit mobility typu MSCA Postdoctoral Fellowships (výjezdy z ČR), které byly v programu HE hodnoceny kladně (tj. získaly hodnocení alespoň 70 % celkového počtu bodů včetně), ale nemohly být z programu HE financovány.
Žadatel je dále oprávněn předložit k podpoře také mobility typu MSCA Individual Fellowships – European (výjezdy z ČR), které byly ve výzvě programu H2020 (H2020-MSCA-IF-2020), hodnoceny kladně (tj. získaly hodnocení alespoň 70 % celkového počtu bodů), ale nemohly být z programu H2020 financovány.

Délka mobility mezi 12 až 24 měsíci.

Aktivita č. 3: Podpora „no money“ projektů MSCA – Global Postdoctoral Fellowships

V aktivitě č. 3 je možné podpořit mobility typu Global Postdoctoral Fellowships s následným výzkumným pobytem, který je nedílnou součástí projektu v HE, v ČR, které byly v programu HE hodnoceny kladně (tj. získaly hodnocení alespoň 70 % celkového počtu bodů), ale nemohly být z programu HE financovány.

Délka mobility v zahraničí mezi 12 až 24 měsíci, následná mobilita v ČR v délce 12 měsíců.

MPO – Operační program Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK)

Aplikace – I. Výzva

Příjem žádostí: 1.9.2022 – 30.11.2022, výzva kolová. 

Nejzazší termín ukončení realizace projektu: 31.12.2026 (max. 48 měsíců)

Místo realizace projektu: území ČR mimo hl. m. Praha. 

Realizace průmyslového výzkumu a experimentálního vývoje 

Alokace na výzvu. 4 mld. Kč

Míra podpory: 45 až 80 % - malý podnik, 35 až 75 % - střední podnik, 25 až 65 % - velký podnik, 85 % - výzkumné organizace.

Cílem výzvy je získávání nových znalostí potřebných pro vývoj nových produktů, materiálů, technologií a služeb prostřednictvím realizace projektů průmyslového výzkumu a experimentálního vývoje. Výsledky těchto činností povedou k zavádění inovací vyšších řádů a k tvorbě produktů konkurenceschopných na světových trzích. Specifická pozornost bude věnována výzkumu v oblasti průmyslových výzev a klíčových technologií (KETs), které mají značný potenciál pro urychlení modernizace firemní základny i pro vznik nových aplikačních oblastí a průmyslových odvětví. • Výzva je zaměřena na podporu rozvoje již existujících podniků, a to ve smyslu zvyšování jejich inovační výkonnosti, zvyšování investic do aktivit výzkumu a vývoje a zaměření na zvyšování přidané hodnoty. Smyslem je zejména podporovat podniky a výzkumné organizace v rozvoji nevýrobních aktivit hodnotového řetězce. 

Podporovanými aktivitami nejsou: zakládání a rozvoj výzkumných a vývojových center; základní výzkum; výrobní aktivity
Výstupem projektu bude minimálně jeden z těchto podporovaných výsledků výzkumu a vývoje: poloprovoz, ověřená technologie, užitný vzor, průmyslový vzor, prototyp, funkční vzorek nebo software. 

Více informací a zadávací dokumentace na: Aplikace – výzva I. OP TAK | MPO


TA ČR

Program Prostředí pro život: Šestá veřejná soutěž

Obecným cílem programu Prostředí pro život je přinést nová řešení v oblasti životního prostředí, stabilizovat a rozšířit znalostní základnu, která výrazně přispěje k zajištění zdravého a kvalitního životního prostředí v České republice a k udržitelnému využívání jejích zdrojů a minimalizuje negativní dopady lidské činnosti na životní prostředí. 

Veřejná soutěž je vyhlášena v podprogramu 1 a podprogramu 2 - programu Prostředí pro život. Podprogram 1 - Operativní výzkum ve veřejném zájmu (dále také jako „PP1”) Podprogram 1 je zaměřený zejména na odbornou podporu výkonu veřejné správy v oblasti životního prostředí. Přínosem návrhů projektů má být zjednodušení, zkvalitnění a zefektivnění veřejné správy a zkvalitnění řízení a regulací v oblasti životního prostředí. Očekáváme návrhy projektů, které budou vycházet z potřeb veřejné správy v oblasti životního prostředí, nebo nabídnou takové výsledky, které bude veřejná správa využívat zejména při tvorbě či plnění strategických a koncepčních dokumentů. Podprogram 2 - Ekoinovace, technologie a postupy pro ochranu životního prostředí (dále také jako „PP2”) Prvním dílčím cílem podprogramu 2 je podpořit ekoinovace a technologie a techniky v technické ochraně životního prostředí, přenos technologií, zkušeností a znalostní báze z výzkumných organizací do podniků, zejména malých a středních firem. Druhým dílčím cílem je zajistit postupy pro minimalizaci rizik plynoucích z nedostatečné kvality životního prostředí pro zdraví lidí, jejich prostředí a přírodu.

Podprogram 2 je financován z Národního plánu obnovy.

Termín vyhlášení výsledků do 31. 3. 2023

Alokace: PP1: 152 mil. Kč, PP2: 200 mil. Kč

Maximální výše podpory na projekt: PP1: 10 mil. Kč; PP2: 12 mil. Kč

Maximální intenzita podpory na projekt: PP1: 85 %; PP2: 80 %

Uchazeči: výzkumná organizace, podnik, organizační složka státu

Lhůta pro podání návrhů projektů: 30. 6. 2022 - 14. 9. 2022

Více informací a zadávací dokumentace na: Šestá veřejná soutěž - Technologická agentura ČR (tacr.cz)


CHIST-ERA: Call Open Research Data (EPSILON)

Tato výzva řeší problematiku otevřených výzkumných dat a softwaru z pohledu jejich možného opětovného využití. Jejím cílem je vytvořit podmínky pro výzkum v jakékoli oblasti založené na otevřených nebo sdílených datech a softwaru. Jedná se o jedno kolovou výzvu.

Návrhy projektů mohou předkládat mezinárodní konsorcia složená minimálně ze tří způsobilých partnerů z nejméně tří zapojených zemí a musí být financovány přinejmenším třemi různými zúčastněnými poskytovateli. Projektové konsorcium může být doplněno o další partnery z jiných zemí, pokud si zajistí vlastní financování. Každý partner je financován samostatně z národních/regionálních zdrojů organizace, u které žádají o podporu, a proto musí splňovat národní podmínky financující organizace.

Prioritní oblasti podprogramu: 1. Využití (aplikace) nových poznatků z oblasti tzv. General Purpose Technologies, 2. Posílení udržitelnosti výroby a dalších ekonomických aktivit, 3. Posílení bezpečnosti a spolehlivosti, 4. Mapování a analýza konkurenčních výhod

Druh výzkumu způsobilý k podpoře: aplikovaný výzkum (zahrnuje průmyslový výzkum, experimentální vývoj nebo jejich kombinaci).

Termín vyhlášení výsledků: pravděpodobně červen 2023

Alokace: 500 000 EUR

Maximální výše podpory na projekt: bez omezení

Maximální intenzita podpory na projekt: 85 %

Uchazeči: výzkumná organizace, podnik

Způsobilé náklady: osobní náklady (včetně stipendií); náklady na subdodávky; ostatní přímé náklady (odpisy, ochrana duševního vlastnictví, provozní náklady, cestovné); nepřímé náklady. DPH není způsobilý náklad. 

Nepřímé náklady: Full cost, Flat rate 25 %

Více informací a zadávací dokumentace na: Call Open Research Data - Technologická agentura ČR (tacr.cz)

V případě dotazů mne neváhejte kontaktovat
Mgr. Hana Mikšovská, projektové oddělení ČVUT FBMI hana.miksovska@fbmi.cvut.cz 
Lucie Zmeškalová, projektové oddělení ČVUT FBMI lucie.zmeskalova@fbmi.cvut.cz
 

Back to Top