AKADEMICKÁ INFORMAČNÍ AGENTURA
Aktuality AIA v listopadu 2024
Získejte stipendium k studijnímu nebo výzkumnému pobytu na zahraniční vysoké škole, k absolvování celého studia nebo pro účast na letních kurzech. V rámci stipendijního programu MŠMT je možné získat stipendia do asi 25 různých zemích. AIA informuje také o mnoha dalších stipendijních nabídkách a akcích z oblasti mezinárodního vzdělávání. Listopadové aktuality AIA naleznete zde.
EURYDICE
Organizace akademického roku v evropských zemích – Eurydice přináší nový interaktivní webový nástroj
Zvažujete studium či spolupráci s některou z evropských vysokoškolských institucí a zajímá vás, kdy ve které zemi začíná nový akademický rok? Nebo zda je stejně jako u nás rozložen do semestrů?
Odpovědi na otázky týkající se organizace akademického roku přináší Eurydice letos poprvé v podobě interaktivního webového nástroje – získat rychlý přehled o organizaci akademického roku v 37 zemích zapojených do programu Erasmus+ je tak ještě snadnější.
ČESKÁ STYČNÁ KANCELÁŘ PRO VZDĚLÁVÁNÍ A VÝZKUM V BRUSELU
Pusťte si záznam infowebináře CZELO k centralizovaným aktivitám
Ve středu 16. října 2024 uspořádala kancelář CZELO informační webinář o centralizovaných aktivitách ve výzvě 2025. Účastníci získali přehled všech centralizovaných projektů v programech Erasmus+ a Evropský sbor solidarity napříč sektory (ZŠ, SŠ, VŠ, vzdělávání dospělých, mládež a sport).
Záznam je dostupný na YouTube kanále kanceláře, prezentace na jejím webu. Pro konkrétní projekty jsou na YouTube k dispozici loňské nahrávky s detailními informacemi a příklady praxe. Kontaktovat můžete i zástupce kanceláře CZELO, jejich kontaktní údaje jsou zahrnuty v prezentaci.
Podívejte se na nahrávku zářijového EduCafé na téma vzdělávání o udržitelnosti
Pokud vás zajímá environmentální výuka, pusťte si záznam neformální debaty EduCafé, kterou uspořádala kancelář CZELO spolu s partnery ve středu 25. září 2024 v Bruselu.
Na téma “Education for Sustainability” debatovali Miloslav Kolenatý, pedagog a odborník na environmentální výuku z Fakulty životního prostředí Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, Petra Koppová, vzdělavatelka a metodička v oboru environmentální výuky z organizace Lipka, a Elke Vanwildemeersch, politická poradkyně pro implementaci vzdělávání pro udržitelný rozvoj z vlámského Ministerstva životního prostředí.
NOVINKA
Nová digitální platforma pro podávání přihlášek na stipendijní pobyty
Poslední říjnový den spustil DZS novou digitální platformu Studuj na VŠ. Platforma vznikla ve spolupráci s MŠMT a bude sloužit jako integrovaná databáze nabídek mezinárodního vzdělávání a jako digitální nástroj pro administraci stipendijních žádostí do celé řady výměnných programů.
Databáze v současnosti pokrývá stipendijní program MŠMT pro výjezdy do zahraničí, který v DZS administruje Akademická informační agentura, program mezivládních stipendií pro studium cizinců v Česku, a také Program podpory českého kulturního dědictví v zahraničí. V rámci dalšího rozvoje bude platforma rozšířena i o další programy.
NEPŘEHLÉDNĚTE
Pozvánka na informační seminář o nabídce projektů v rámci programu Erasmus+ ve vysokoškolském vzdělávání
Zveme Vás na informační seminář pro žadatele aktivity KA131, KA171 a KA220 ve výzvě 2025, který se uskuteční dne 10. 12. 2024 v hotelu Mama Shelter Praha v Holešovicích na adrese Veletržní 20, Praha 7.
Bližší informace (včetně programu a registrace) naleznete zde. Na seminář je možné se zaregistrovat do 20. 11. 2024.
Stáže na zastupitelských úřadech po celém světě
Věděli jste, že vysokoškolští studenti a studentky mají možnost absolvovat tzv. praktickou stáž Erasmus+ na zastupitelském úřadě či v zahraničních kancelářích státních agentur?
V listopadu bude na webu DZS zveřejněna nabídka stáží na akademický rok 2025/2026. Bližší informace naleznete tady.
Workshop eTwinning pro pedagogické fakulty a fakulty připravující budoucí učitele
Dne 17. 10. 2024 se zástupci pedagogických fakult a fakult připravujících budoucí učitele seznámili s možnostmi, jak zařadit eTwinning do programu výuky na vysokých škoách. eTwinning jako aktivita propojující studenty přes virtuální mobility je ideálním nástrojem, jak podpořit internacionalizaci doma a umožnit zahraniční zkušenost každému.
Projekt PROFFORMANCE+
Projekt realizuje 7. 11. 2024 webinář na téma Digitalizace. Na této akci představí svůj příspěvek několik českých i zahraničních odborníků.
Konkrétně se můžete těšit na prezentace o strategii digitalizace a jejích specifik v českém prostředí, rozvoji a významu kurzů MOOC a rovněž o možnostech využití umělé inteligence ve výuce ve vysokoškolském sektoru.
Registrace a více informací najdete zde.
Projekt PROFFORMANCE+ hledá příklady excelentní pedagogické praxe na vysokých školách. Přihlášku a více informací naleznete zde.
STUDY IN CZECHIA
Central European Platform (CEP) v Brně 17. - 20. 10. 2024
Roman Klepetko, náměstek ředitele a vedoucí sekce vysokoškolského a celoživotního vzdělávání, prezentoval během akce Central European Platform (CEP) v Brně na téma úspěšné spolupráce mezi národní agenturou a Erasmus Student Network (ESN) v Česku.
Vyzdviženy byly aktivity programu Study in Czechia a Czechia Alumni, do kterých se ESN aktivně zapojuje. Tato čtyřdenní akce, která podporuje rozvoj znalostí a dovedností prostřednictvím vzájemné interakce a sdílení osvědčených praktik, se zúčastnili zástupci ESN z devíti zemí.
International Student and Alumni Meetup 2024 v Brně
DZS uspořádal 31. 10 2024 největší setkání mezinárodních studentů a absolventů českých vysokých škol. Akce přilákala téměř 200 studentů a absolventů z více než 60 zemí světa, kteří se setkali se zástupci univerzit, firem i veřejné správy.
Zajímavosti z akce se dozvíte v článku.