DZS Newsletter Vysokoškolské vzdělávání – říjen 2024

Obrázek odebrán.

Obrázek odebrán.

AKADEMICKÁ INFORMAČNÍ AGENTURA

Obrázek odebrán.

Aktuality AIA v říjnu 2024

Získejte stipendium k studijnímu nebo výzkumnému pobytu na zahraniční vysoké škole, k absolvování celého studia nebo pro účast na letních kurzech. V rámci stipendijního programu MŠMT je možné získat stipendia do asi 25 různých zemích. AIA informuje také o mnoha dalších stipendijních nabídkách a akcích z oblasti mezinárodního vzdělávání. Aktuality AIA v říjnu 2024 naleznete zde.

AKTION ČR – RAKOUSKO

Obrázek odebrán.

Termín podání přihlášek pro stipendijní pobyt 2025

Pokud plánujete vyjet v letním semestru 2025 do Rakouska, můžete se až do 15. října 2024 hlásit o stipendijní podporu programu AKTION ČR-Rakousko.

Veškeré potřebné informace k tomu, jak vyplnit a podat přihlášku naleznete ne webové stránce programu AKTION.

CEEPUS

Obrázek odebrán.

Termín pro projekty a pro jednotlivce na akademický rok 2025/2026

Centrální kancelář CEEPUS zveřejnila dokument Guideline to the Network Aplication Round 2025/26, který je určený hlavním koordinátorům univerzitních sítí CEEPUS. Termín pro předložení žádostí na další rok je do 30. listopadu 2024. Text výzvy a další informace najdete zde.

Termíny pro žadatele o výjezd v letním semestru 2024/2025 jsou: do 31.10. 2024 (v rámci univerzitní sítě) a 30. 11. 2024 (pro freemovery)

Obrázek odebrán.

Projekt PROFFORMANCE+

Hledají se příklady excelentní pedagogické praxe na vysokých školách.

Přihlášku a více informací naleznete zde.

Obrázek odebrán.

Projekt PROFFORMANCE+

8. 10. 2024 se uskuteční webinář na téma Sustainability in Higher Education: Embedding Sustainability in Teaching and Learning.

Registrace a více informací zde.

NENECHTE SI UJÍT

 

Obrázek odebrán.

 

Seminář Driving the Quality of Institution-wide Internationalization

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, ve spolupráci s Mesterhauser Institute for International Cooperation a University of Minnesota zve 14. října 2024 od 9:30 do 18:00 na seminář. Místo konání: zasedací místnost C081 MŠMT, Karmelitská 5, Praha 1.

Cílem semináře je nabídnout interaktivní formou zkušenosti zahraničních expertů: Dr. H. Charlese, J. Verschoora, Dr. Ch. Johnstona, Dr. B. Kappler, E. de Louw a dr. J. Beelena. Na semináři vystoupí i Radka Wildová, vrchní ředitelka sekce pro VŠ a VaV, Jaroslav Miller, náměstek ministra školství a Michal Uhl, ředitel Domu zahraniční spolupráce.

Neformální diskuse s experty i dalšími účastníky semináře proběhnou během uvítací kávy od 9:00 do 9:30 a  po ukončení semináře od 17:00 do 18:00.

Registrovat se je možné online prostřednictvím formuláře zde, a to nejpozději do 4. října 2024.
 

ČESKÁ STYČNÁ KANCELÁŘ PRO VZDĚLÁVÁNÍ A VÝZKUM V BRUSELU

Obrázek odebrán.

Přihlaste se na informační dny k centralizovaným aktivitám Erasmus+

Každoroční seminář Central Europan Joint Infodays letos proběhne 3.-4. 12. 2024 v Bratislavě. Infodny pořádá DZS|CZELO spolu s národními agenturami ze Slovenska (SAAIC), Rakouska (OeAD) a Maďarska (TPF). Akce se koná v souvislosti s otevřením výzvy Erasmus+ 2025 a již tradičně se zaměří na mezinárodní rozměr programu v oblasti vysokoškolského vzdělávání, tedy aktivity podporující spolupráci mezi vysokoškolskými institucemi z programových a partnerských zemí Erasmus+. 

Specificky se akce zaměří na Budování kapacit ve vysokoškolském vzdělávání, Erasmus Mundus a akce Jean Monnet. Nebude chybět možnost konzultací se zástupci Evropské komise, národních agentur či zástupců národních Erasmus+ kanceláří ze zemí sousedících s EU.

Registrace pro české účastníky je otevřena do 16. října včetně. Více informací najdete na webu kanceláře CZELO a na webu akce samotné.

Obrázek odebrán.

Připojte se na infowebinář k centralizovaným aktivitám

Ve středu 16. října 2024 pořádá kancelář CZELO informační webinář na téma centralizovaných aktivit ve výzvě 2025. Získáte na něm základní informace o všech centralizovaných projektech v rámci programů Erasmus+ a Evropského sboru solidarity.

Webinář představí různé typy projektů napříč sektory (vysoké školy, střední a základní školy, vzdělávání dospělých, mládež a sport). Bude tak relevantní i pro organizace působící v oblasti výzkumu, inovací či na trhu práce. K jednotlivým typům projektů letos samostatné detailnější webináře neplánujeme, můžete však zhlédnout záznamy z loňského roku na YouTube kanále kanceláře CZELO.

Více informací najdete zde.

Obrázek odebrán.

Nepřehlédněte otevření nové výzvy iniciativy EIT HEI

V září byla oficiálně otevřena již čtvrtá výzva iniciativy Evropského inovačního a technologického institutu pro vysoké školy (EIT HEI Initiative). Ta umožňuje vysokým školám, podnikům a dalším relevantním partnerům spolupracovat na inovativních projektech, jejichž cílem je transformace VŠ a jejich podpora jako inovačních a podnikatelských hubů. Nedílnou součástí těchto projektů je právě spolupráce s podniky a transfer inovací.

Evropská komise plánuje v současné výzvě podpořit 42 projektů v celkové výši 1,34 milionů euro. Žadatelé si mohou vybrat ze dvou oblastí, na které se jejich projekt zaměří, a to buď obecnější budování inovačních a podnikatelských kapacit vysokoškolských institucí, nebo budování kapacit v oblasti deep tech. Žádosti můžete podávat do 12. prosince 2024. 

Více podrobností, včetně odkazu na platformu pro hledání partnerů, najdete na webu iniciativy.

Obrázek odebrán.

Výroční konference 35 let Akcí Jean Monnet

Akce Jean Monnet jsou součástí programu Erasmus+ již od roku 1989 a podporují výuku a výzkum v oblasti Evropských studií. Od roku 2021 se otevřely nejen vysokým školám, ale také školám základním a středním. V letošním roce, při příležitosti 35. výročí aktivit Jean Monnet, pořádá Evropská komise konferenci, která proběhne prezenčně v Bruselu a bude zároveň vysílána online.

Konference je určena především zástupcům univerzit, základních či středních škol či dalších relevantních poskytovatelů vzdělávání. Připojit se však mohou také ostatní zájemci o tyto typy projektů. Více informací, včetně registrace a programu, najdete na webu akce.

STUDY IN CZECHIA

Obrázek odebrán.

V září proběhl Alumni Meetup na Pákistánské ambasádě v Praze

6. září 2024
hostilo Velvyslanectví Pákistánské islámské republiky v Praze setkání absolventů, na kterém se sešlo přes 70 pákistánských studentů a absolventů studujících na 14 vysokých školách v Česku. Cílem akce bylo podpořit komunitu, vyměnit si zkušenosti a vybudovat nové vazby mezi současnými studenty a absolventy. 

Více o setkání se můžete dočíst zde.

Obrázek odebrán.

České vysoké školy se setkaly na klíčovém evropském veletrhu EAIE, aby navázaly nová partnerství

Na letošním 34. ročníku mezinárodního vysokoškolského veletrhu EAIE 2024 reprezentovalo Česko 23 univerzit. Ve francouzském Toulouse se 17. - 20. září 2024 uskutečnil prestižní mezinárodní veletrh a konference vysokých škol EAIE. Iniciativa Study in Czechia už tradičně organizovala národní stánek, který umožňoval zástupcům českých univerzit navazovat a prohlubovat spolupráci s mezinárodními partnery. 

Reportáž z Toulouse najdete zde.

Obrázek odebrán.

ISAMB, setkání absolventů v Brně

Mezinárodní setkání studentů a absolventů v Brně je událost věnovaná podpoře kontaktů mezi zahraničními studenty a absolventy českých univerzit. Toto jedinečné setkání se uskuteční 31. října 2024 a je příležitostí k navazování kontaktů, možnosti účastnit se informativních workshopů a živých kulturních aktivit. 

Více informací najdete na stránce k akci.

Back to Top