Cena pojmenována po prof. FBMI

Datum akce
Místo akce
Kladno

Prestižní mezinárodní cena Fojtik Henglein Prize pojmenována po profesoru FBMI

Mezinárodní cena Fojtik Henglein Prize byla pojmenována po prof. Antonínu Fojtíkovi z naší fakulty, celosvětově uznávané kapacitě v oblasti nanotechnologií.

Cenou se oceňují vědci na mezinárodní konferenci za významnou objevnou vědeckou publikaci nebo průlomový výsledek výzkumu v nové oblasti nanotechnologie konkrétně v laserové syntéze a v oblasti využívaní nanotechnologie v biomedicíně. Profesor Fojtík vystudoval Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou ČVUT v Praze, v průběhu studia pracoval jako asistent u prof. Běhounka, významného českého fyzika, který byl s italským generálem Umbertem Nobilem na severním pólu na vzducholodi ITALIA. Po ukončení vysoké školy Antonín Fojtík pracoval na Československé akademii věd v Praze v Ústavu fyzikální chemie u profesora Brdičky, jako jeho asistent. Poté odjel do Berlína na “Hahn-Meitner Institut“ za prof. Hengleinem, kde pracoval na své disertační práci. Výsledkem bylo zrození technologie, kterou díky rozměrům objektů jejího zájmu, začali nazývat Nanotechnologie. A proto profesory Fojtíka a Hengleina nazývají otci nanotechnologie. 

Profesor Antonín Fojtík je profesorem Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT na katedře informačních a komunikačních technologií v lékařství. Dodnes přednáší na vysokých školách nejen ČR a SR, ale také na univerzitách v Moskvě,  Číně, Tchaj-wanu, Hong Kongu a Jižní Koreji. Je autorem mnoha patentů, například na barevnou fasádu Nové scény Národního divadla. Jeho publikační aktivita je rovněž úctyhodná.

Blahopřejeme profesoru Fojtíkovi, že tato prestižní celosvětová cena, mezi „nano“ odborníky nazývaná malá Nobelova cena, nese jeho jméno.

Foto: archiv prof. Fojtík
 

Back to Top