Ohlédnutí za konferencí AWHP

Datum akce
Místo akce
Kladno

Dne 25. října 2024 akademičtí pracovníci, zaměstnanci a studenti katedry zdravotnických oborů a ochrany obyvatelstva Fakulty biomedicínského inženýrství Českého vysokého učení technického v Praze uspořádali již XIV. ročník studentské vědecké konference Aspekty práce pomáhajících profesí - AWHP 2024.

Studentskou vědeckou konferenci v 9,00 hod. na půdě fakulty úvodním slovem slavnostně zahájil prof. MUDr. Jozef Rosina, Ph.D., MBA, (děkan FBMI ČVUT v Praze), který na úvod ocenil dlouhodobý záměr organizátorů konference vytvořit odbornou platformu sloužící pro efektivní rozvoj komunikačních a prezentačních dovedností studentů bakalářského studia, navazujícího magisterského studia a studentů doktorských studijních programů (v prezenční i kombinované formě studia). Rovněž přivítal hosty z řad institucí působících v oblasti ochrany obyvatelstva (Hasičského záchranného sboru ČR, Institutu ochrany obyvatelstva, Zdravotnické záchranné služby, Armády ČR, Policie ČR, Ministerstva vnitra ČR, Ministerstva obrany ČR atd.), přednášející a další účastníky konference.

V úvodu účastníky konference rovněž pozdravil i prof. MUDr. Leoš Navrátil, CSc., MBA, dr.h.c., (předseda oborové rady studijního programu CNP), který ve svém proslovu zdůraznil význam studentské vědecké činnosti a rovněž i spolupráce a větší propojenosti vzdělávací instituce s odborníky působícími v jednotlivých složkách integrovaného záchranného systému.

Jednotlivé přednáškové bloky konference byly sestaveny tak, aby ústřední problematiku pokryly z teoretické i praktické stránky. Vlastní obsahová část konference byla po odborné stránce výborně obsazena a v rámci programu zazněly zajímavé přednášky z oblasti integrovaného záchranného systému, bezpečnostních složek, ale i humanitních oborů. Tak aby bylo naplněno poslání konference přinést nové poznatky z práce pomáhajících profesí.

V dopolední části bylo odprezentováno šest přednášek odborníků z praxe, ale i studentů doktorského studijního programu. Pozornost byla věnována tragické události na FF UK v Praze – AMOK (útok aktivního střelce). A to jak z pohledu Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy (analýza zvládnutí hromadného postižení osob), tak i z pohledu psychologa (poskytování psychosociální pomoci a budování resilience). Následovaly přednášky týkající se problematiky ochrany obyvatelstva (např. extremismus v Evropě, poslání a úkoly Institutu ochrany obyvatelstva, adaptace na změny klimatu v souvislosti s růstem požárů atd.).

V odpoledních dvou blocích byly odprezentovány přednášky studentů navazujících magisterských studijních programů a doktorského studijního programu. V prvním odpoledním bloku byla pozornost věnována problematice zneužívání návykových látek (zejména pak fentanylu, a to včetně možnosti poskytnutí první pomoci), možností terénní detekce  kanabinoidů v kriminalistické praxi, jakož i přehledu trendů pašování drog do věznic. Součástí první odpoledního bloku byly i přednášky týkající se problematiky ochrany měkkých cílů (připravenosti ve zdravotnictví) a virtuální hospitalizace chráněných osob (včetně ochrany jejich osobních údajů). V druhé části odpoledního bloku byla věnována pozornost problematice využití virtuální reality bezpečnostními sbory a vojenským zdravotníkům (včetně podání informace o odlišnostech výkonu jejich povolání). Pak následovaly čtyři přednášky o nových poznatcích v oblasti poskytování odborné péče v oblasti fyzioterapie. Tyto přednášky vycházely ze vzájemné spolupráce studentů a akademických pracovníků v oblasti studentské vědecké činnosti.

Konference se zúčastnilo 218 účastníků z řad studentů bakalářských, magisterských a doktorských studijních programů a 32 účastníků z řad absolventů a odborníků z praxe. Byl tedy vytvořen prostor nejenom k prezentování výsledků studentské vědecké činnosti, ale i ke kvalitní vzájemné diskusi. Studenti tak měli jedinečnou možnost konfrontovat své znalosti s poznatky odborníků z praxe. V rámci neformálních rozhovorů mezi jednotlivými přednáškovými bloky probíhala zajímavá diskuse mezi studenty a odborníky z praxe. Ta se týkala i možností realizace praxí jednotlivých studentů nebo získání vedoucích závěrečných prací (bakalářských i diplomových). Příjemnou přidanou hodnotou této konference s dlouholetou tradicí je i účast absolventů, kteří se rádi vrací i po ukončení studia na tuto akci a prezentují zde výsledky svého úspěšného uplatnění v podmínkách výkonu povolání u jednotlivých složek integrovaného záchranného systému.   

Na základě realizované konference vznikl sborník: RALBOVSKÁ, Dana Rebeka, HALAŠKA, Jiří (ed.) Aspekty práce pomáhajících profesí 2024. Recenzovaný sborník ze studentské vědecké konference. © ČVUT, Fakulta biomedicínského inženýrství, 2024. 1096 s. ISBN 978-80-01-07321-6.  

Letošní ročník byl specifický nejenom počtem účastníků, ale i množstvím příspěvků ve sborníku. Ve sborníku dostalo prostor 89 autorů z řad akademických pracovníků, studentů magisterských a doktorských studijních programů sedmi českých a dvou zahraničních univerzit. Příspěvky vycházejí zejména z výzkumů, které byly realizovány v rámci bakalářských, magisterských a disertačních prací, což rozšiřuje kompetence studentů v oblasti vědecko-výzkumné a publikační činnosti. 

Na tomto místě bych ráda poděkovala všem účastníkům, ale i celému organizačnímu výboru (jmenovitě: Ing. Jiřímu Halaškovi, Ph.D., Mgr. Martine Dingové Šlikové, Ph.D., PhDr. Monice Donevové, Ph.D., a Ing. Haně Kličkové).

Konferenci lze zhodnotit jako zdařilou, plnou přínosných příspěvků a příjemných setkání s kolegy z praxe, z naší fakulty, ale i dalších fakult v rámci ČR a SR. To vše je výzvou pro XV. ročník studentské vědecké konference AWHP 2025.

V roce 2025 budeme slavit dvacáté výročí založení FBMI ČVUT v Praze a rovněž se uskuteční XV. ročník konference AWHP 2025. Obě tato výročí si kladou členové organizačního výboru za čest vzájemně propojit. Proto bude jubilejní patnáctý ročník studentské vědecké konference specifický v tom, že budou na tuto akci ve zvýšeném počtu pozváni absolventi jednotlivých studijních programů, aby měli možnost nejenom navštívit svoji „Alma mater“, (prohlédnout si prostory fakulty), ale současně poskytnout zpětnou vazbu (např. i formou aktivního vystoupení na konferenci) - kam po ukončení studia směřovaly jejich kroky a jaké je jejich profesní uplatnění. 

Bude nám ctí Vás v následujícím roce opět přivítat. 

 

                                                                    PhDr. Mgr. Dana Rebeka Ralbovská, Ph.D., LL.M., DBA
                                                                         předsedkyně organizačního výboru konference

 

Back to Top