Studentka oceněna za mimořádný čin

Datum akce
Místo akce
Kladno

Studentka fakulty získala Cenu ministra školství, mládeže a tělovýchovy za mimořádné činy studentů či absolventů pro rok 2020 

Naše studentka Alžběta Šabouková přijela osobním autem dne 18. 11. 2019 po 14. hodině po komunikaci 406 mezi Třeští a Jezdovicemi k náhlé dopravní nehodě. V havarovaném autě byla mladá řidička bez vitálních funkcí. 

Studentka se pokusila o poskytnutí první pomoci, provedla nepřímou srdeční masáž, při které se k ní přidali ještě další dva páni a do příjezdu jednotek RZS se jim povedlo řidičku přivést k lapavým nádechům. Poté přenechali péči hasičům a záchranářům, kteří postupně přijížděli na místo nehody. Po několika desítkách minut byla slečna s četnými zraněními, ale s obnovenými životními funkcemi, transportována záchranářským vrtulníkem do nemocnice.

Slečna Alžběta Šabouková byla navržena na uvedenou cenu zejména z toho důvodu, že iniciovala poskytnutí první pomoci, i když to bylo za velmi ztížených podmínek, protože zraněná osoba byla zaklíněná v autě a první pomoc byla poskytována přes částečně otevřené dveře. Nebýt tohoto důležitého včasného rozhodnutí studentky, tak zraněná slečna nemusela přežít. Druhým důvodem, pro který byla Alžběta Šabouková navržena na uvedenou cenu je skutečnost, že se již několik let pohybuje v oblasti péče o seniory a v letošním roce pečovala i o seniory, kteří byli postiženi nemocí COVID-19 a v následné péči potřebovali pomoci. Studentka Alžběta Šabouková je velmi obětavou dobrovolnicí a má velmi hluboce vyvinuté sociální cítění. O tom také svědčí skutečnost, že studentka studuje Fakultu biomedicínského inženýrství ČVUT, studijní program Biomedicínská a klinická technika, ve 3. ročníku zdravotnického oboru Biomedicínský technik a současně také obor Všeobecná sestra na JČU v kombinované formě studia. 
 

Back to Top