Moderní postupy v distanční péči a rehabilitačním lékařství

Datum akce
Místo akce
Praha

MODERNÍ POSTUPY V DISTANČNÍ PÉČI A REHABILITAČNÍM LÉKAŘSTVÍ 

Druhý ročník konference “Moderní postupy v distanční péči a rehabilitačním lékařství” se konal 4. – 5. dubna 2024 v Kongresovém centru Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Dvoudenní program nabízel širokou škálu odborných přednášek, které byly strukturovány do jednotlivých tematických bloků.

Během prvního dne byla konference rozdělena do dvou hlavních oblastí „Big data, digitalizace zdravotnictví” a „Umělá inteligence a virtuální realita ve zdravotnictví”, během nichž jednotliví řečníci přednášeli o sběru klinických dat pomocí vhodně vybraných metod umělé inteligence, využití, implementaci do praxe a právním souladu s platnými zákony a etickými principy. Druhý den konference byl opět strukturován do dvou sekcí „Praktické aplikace telemedicíny a telerehabilitace“ a „Hodnocení shody a schvalování zdravotnických prostředků v souladu s českými a evropskými předpisy“, které byly obsahově zaměřeny na rehabilitační postupy s využitím zejména virtuální reality a dalších asistivních technologií. Druhý blok zahrnoval odborné přednášky a sdělení podstatných skutečností problematiky zdravotnických prostředků podle české i evropské legislativy.

Úvodní slovo celé konference zahájil prof. MUDr. David Netuka, Ph.D., společně s prof. MUDr. Martinem Vokurkou, CSc., děkanem 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Úvodním projevem byla otázka rozvoje digitalizace zdravotnictví a zhodnocení současného pokroku v oblasti telemedicíny a rozvoj inovativních výsledků v této vědecko-výzkumné oblasti. První prezentace v rámci konferenčního programu byla přednesena panem náměstkem ministra zdravotnictví Bc. Josefem Pavlovicem, který představil účastníkům vizi a plány Ministerstva zdravotnictví týkající se digitalizace zdravotnictví, a také se zaměřil na očekávaný vývoj v této oblasti a na klíčové priority, na které bychom se měli soustředit. Veškeré odprezentované odborné příspěvky přinesly zajímavé a podnětné informace, zejména přednášky Ing. Michala Pohludky Ph.D., MBA, LL.M., a MUDr. Tomáše Šebka, kde byla přiblížena situace zdravotnictví v roce 2032 a příklady v ekosystému distanční diagnostiky a terapie, dále mjr. PhDr. Lukáš Miklas, MBA, ÚVN Praha, který posluchačům poskytl podrobnější pohled na virtuální válečnou medicínu. Následující den byl zahájen prim. MUDr. Michalem Říhou, Ph.D., MBA, primářem oddělení rehabilitační a fyzikální medicíny, který svým úvodním projevem nastartoval další sérii velmi zajímavých přednášek v oblasti telerehabilitace a problematiky zdravotnických prostředků podle platné legislativy.

Během této významné události bylo uděleno několik ocenění za studijní příspěvky. Mgr. Aneta Buchtelová, studentka ČVUT FBMI, obdržela cenu firmy CEEOR za analýzy reálných dat a práci s velkými daty. Ing. Karla Mothejlová, také studentka ČVUT FBMI, byla oceněna cenou sdružení CESNET, z.s.p.o., za inovativní příspěvek na této vědecké konferenci. Další ocenění, cena firmy MeDeCorp s.r.o., byla předána Ing. Sáře Barboríkové, studentce ČVUT FBMI, za prezentaci správné praxe a nových přístupů v regulaci zdravotnických prostředků.

Celá tato událost se konala pod záštitou Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT v Praze, 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, Sekce Telemedicíny České společnosti lékařské fyziky a České lékařské společnosti Evangelisty Purkyně a Ústřední vojenské nemocnice v Praze.

Velké uznání patří přednášejícím za vynikající prezentace a posterovou sekci. Konference přesně zachytila témata v oblasti podpory zdravotní péče pomocí technologií a poskytla vhled kam a jakým směrem bychom se do budoucna mohli ubírat. Další informace jsou k dispozici na webových stránkách, kde naleznete sborník z letošního ročníku a další relevantní informace.

V neposlední řadě je důležité vyjádření vděčnosti a poděkování partnerům, bez jejichž přínosu by tato konference nemohla proběhnout v plné síle: CleverTech s.r.o., Homebalance s.r.o., Future Analyticz s.r.o., CEEOR spol. s r.o., VR Vitalis Pro, CESNET, z.s.p.o., MeDeCorp s.r.o.

Dále za skvělou přípravu a bezproblémový průběh konference organizačnímu týmu v čele s Mgr. Miladou Luisou Šedivcovou, Mgr. Anetou Buchtelovou, Ing. Ladislavem Habiňákem, MBA.; Ing. Michaelou Gaea Čolakovovou a Dominikou Vosykovou.

Na závěr by mělo být také vyjádřeno velké poděkování všem zúčastněným posluchačům za přítomnost a dotazy k jednotlivým tématům. Tyto dotazy daly podnět k zajímavým diskusím, které přispěly k hlubšímu pochopení problematiky. Jak byla v průběhu programu citována věta Alberta Einsteina „Nothing happens until something moves”.

Back to Top