Pomáháme v Kambodži

Datum akce
Místo akce
Kambodža

V první polovině ledna 2023 proběhla v Kambodži 12denní mise českého týmu složeného z odborníků z pražské Porodnice u Apolináře, Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT (FBMI) v rámci projektu nadačního fondu Vita et Futura, který je financován Českou rozvojovou agenturou. Hlavními cíli projektu České perinatologické ruce letí do Kambodže jsou snížení úmrtnosti matek a dětí do pěti let věku.


Součástí týmu byl i Petr Kudrna z FBMI, který v interdisciplinárním týmu, složeného z porodníků, neonatologů, anesteziologů a dalších zdravotnických profesí plnil roli biomedicínského inženýra a zajišťoval technickou podporu pro zdravotnické přístroje.

Tým byl především v kontaktu s kambodžskou Národní pediatrickou nemocnicí (NPH)v Phnom Penhu, která je dlouhodobým partnerem české zahraniční rozvojové spolupráce. NPH v minulých letech postavila nové perinatologické centrum podle českého vzoru, které je již v provozu a vybavené přístrojovou technikou i z České republiky. V NPH také zahájili aktivní činnost dva technici se zaměřením na zdravotnickou techniku, pro které poskytuje doc. Kudrna konzultační podporu.

Doc. Kudrna spolu s Ing. Novotnou (bývalou studentkou FBMI) na zahraniční misi také vedl celodenní blok přednášek s tematikou bezpečného provozu přístrojové techniky a dále se přímo zapojil do řešení technických problémů na jednotlivých odděleních NPH. Pro účastníky přednášek z provinčních nemocnic regionu Kampong Chhnang tlumočil přednášky do khmérštiny absolvent FBMI Ing. Sio Ratanak, který byl oporou celého týmu, který do kambodžského Phnom Penhu vycestoval.

V březnu tohoto roku se do Prahy dostaví 22členná výprava z NPH. Tým našich kambodžských kolegů se v České republice zúčastní intenzivní přípravy dle jejich specializací. Společně tak vstoupíme do posledního roku rozvojové pomoci, který by měl být završen evaluačním kongresem v Phnom Penhu na podzim roku 2023. 

 

Back to Top